بازاریابی بین الملل چیست؟

  تاریخ ارسال : ۱۳۹۵/۱۲/۱۵   تعداد بازدید : 4745   گروه مطلب : کسب و کارهای نوبن

تعریف بازاریابی: فرآیند برنامه ریزی و تحقق یک ایده ، قیمت گذاری ، تبلیغات و توزیع کالا ، خدمت و یا عقاید و اندیشه ها است که به نحوی که مبادله ای ایجاد نماید و اهداف فردی و سازمانی توسط این مبادله ارضاء شود .
به طور کلی بازاریابی موارد زیر را در بر می گیرد:
•         تعیین مشتریان بالقوه و شناسایی نیاز و خواسته آنها
•         طراحی و ساخت و یا ارائه کالا و خدمتی که نیاز و خواسته آنها را برآورده نماید .
•         تعیین قیمت مناسب
•         توزیع کالا و خدمت در زمان و مکانی که برای مشتری مناسب باشد .
•         ایجاد ارتباط با مشتریان و ارائه اطلاعات لازم
•         بازخورد از مشتریان و ارائه خدمات پس از فروش
•         نیل به اهداف سازمانی ( سود و غیره )
عوامل قابل کنترل و غیر قابل کنترل
•         عوامل قابل کنترل : ( محصول – قیمت – تبلیغات – کانال توزیع – مشتری – هزینه )
•         عوامل غیر قابل کنترل : ( دموگرافی – اقتصادی – اجتماعی – سیاسی – تکنولوژیکی – فیزیکی – حقوقی – رقابتی )
بازاریابی بین المللی
اجرای یک و یا چند مورد از فعالیت های بازاریابی از این سود به آنسوی مرزهای ملی یک کشور . به عبارت دیگر برنامه ریزی و اجرای تمام فعالیت های بازاریابی در بسیاری از کشورها است .
سطوح مختلف مدیریت بازاریابی
مدیریت بازاریابی داخلی (Domestic Marketing Management) : مدیریت عوامل قابل کنترل در محیط بیرونی غیر قابل کنترلی که توسط مرزهای جغرافیایی و سیاسی یک کشور محدود شده است .
مدیریت بازاریابی بین المللی (International Marketing management) : فعالیت در چندین بازار خارجی را شامل می شود و در این بازارها نه تنها  عوامل غیر قابل کنترل از کشوری به کشور دیگر متفاوت است بلکه احتمال قوی وجود دارد که عوامل قابل کنترل نیز از بازاری به بازار دیگر متفاوت باشد .
چالش مهم در بازاریابی بین الملل
نیاز به درک محیط های متفاوتی است که یک شرک قصد فعالیت در آنها را دارد . درک تفاوت های فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی و حقوقی برای موفقیت شرکت لازم است .
سطوح مختلف بازاریابی بین المللی
بازاریابی صادرات (Export Marketing) : شامل کلیه فعالیت هایی است که یک شرکت به هنگام صادر کردن محصولاتش به یک کشور خارجی درگیر آن است .  این فعالیت ها ارسال فیزیکی محصولات از کشوری به کشور دیگر را نیز در بر می گیرد .
چالش عمده بازاریابی صادرات شامل انتخاب بازارها و یا کشورهای مناسب از طریق تحقیقات بازاریابی ، تصمیم گیری در مورد تغییرات لازم در کالاها به نحوی که برای بازارهای خارجی مناسب شوند و انتخاب کانال های مناسب صادراتی می باشد
بازاریابی چند ملیتی (Multinational Marketing) : در اثر تکامل شرکت های چند ملیتی ، بازارهای چند ملیتی شکل گرفت . از ویژگی های شرکت های چند  ملیتی این است که با داشتن دارایی های زیاد در کشورهای خارجی به نحوی در این گونه کشورها و یا بازارها عمل می کنند که انگار یک بازار داخلی و وطنی است . یک شرکت چند ملیتی دارای چندین استراتژی بازاریابی می باشد که هر یک مخصوص بازار خاصی طراحی شده است .
چالش عمده این شرکت ها یک استراتژی بازاریابی خاص ، جهت یک کشور خاص طراحی و اجرا شود . که باعث محلی شدن شرکت های چند ملیتی و داشتن برنامه متفاوت بازاریابی می گردد .
بازاریابی چند منطقه ای (Multiregional Marketing) : به دلیل جلوگیری از هزینه هایی که در اثر طراحی یک برنامه بازاریابی خاص برای یک کشور خاص  ایجاد می شد ، شرکت ها شروع به تکامل و ایجاد استراتژی هایی کردند که مناطق بزرگتری را در بر می گرفت . این تفکر در اثر ایجاد ائتلاف های مختلف اقتصادی به وجود آمد . مانند اتحادیه اروپا
بازاریابی جهانی : بازاریابی جهانی حد نهایی تکامل بازاریابی بین المللی است . در این نوع بازاریابی یک شرکت هماهنگ ، ادغام ، کنترل مجموعه ای از فعالیت های بازاریابی را بصورت یک تلاش جهانی ، به عهده دارد .هدف اصلی یک شرکت بزرگ بین المللی از بازاریابی جهانی دستیابی به هم افزایی (Synergy) در  فعالیت های وسیع بازاریابی اش می باشد .
چالش مدیریت در این مورد این است که بتواند استراتژی های بازاریابی را طراحی نماید تا در بازارهای متفاوت بخوبی عمل نماید . فلسفه بازاریابی جهانی از دو عامل سرچشمه گرفته است . عامل اول این است که محیط ، بازارها و خواسته های مشتریان به شکل فزاینده ای به یکدیگر شبیه است . عامل مهمتر این است که با سرمایه گذاری های عظیمی که شرکت های بزرگ بین المللی در زمینه تکنولوژی ، توزیع و غیره انجام می دهند . مجبور هستند پوشش بازار خود را گسترش دهند ، به نحوی که سود حاصله جوابگوی سرمایه گذاری ها باشد .
ارتباط بازاریابی بین المللی با سایر رشته ها
بازاریابی بین المللی زیر مجموعه بازرگانی بین المللی محسوب می شود . بازرگانی بین المللی تمام فعالیت های اقتصادی در آنسوی مرزها را شامل می شود . در واقع بازرگانی بین المللی شامل تولید بین المللی ، مدیریت مالی بین المللی و بازاریابی بین المللی می شود .
نظریه های تجارت بین المللی
۱) مزیت مطلق :
به موجب این نظریه ثروت یک کشور شامل کالاها و خدماتی است که در دسترس مردم آن قرار دارد . آدام اسمیت استدلال نمود که اگر محدودیت های تجاری  وجود نداشت ، هر کشوری در محصولاتی که در آنها مزیت مطلق دارد ، متخصص می شود و در این صورت منابع هر کشور به سمت صنایع کارا می رفت ، زیرا کشور نمی تواند در صنایع غیر کارا رقابت کند . کشورها می توانند از طریق متخصص شدن ، کارایی خود را افزایش دهند .
۲) مزیت نسبی :
 این مسئله مطرح می شود که یک کشور می تواند کالایی را تولید کند که در آن بهترین توانائی را دارد حتی اگر کشورهای دیگر توان بیشتری داشته باشد .
۳) منحنی عمر محصول در بازاریابی بین المللی
در این مدل علاوه بر صادرات و واردات تصمیم گیری جهت تولید در کشورهای خارجی نیز در نظر گرفته می شود . همچنین این الگو اهمیت مزیت ها تکنولوژیکی و دانش بازاریابی را به عنوان مزیت نسبی در نظر می گیرد .
۴) رشد داد و ستد بین المللی :
بین المللی شدن ، شیوه ای از زندگی شده است . هر شرکت ها و هم کشورها باید به اهمیت آن پی ببرند تا طریق گسترش تجارت بتوانند باعث بالا بردن سطح زندگی افراد جامعه شوند .
۵) سیاست های حمایت گرانه و محدودیت های تجاری :
در هر حال ماهیت تجارت مبادله داوطلبانه و آزاد کالا را بین دو طرف معامله در بر می گیرد ، و زمانی که ضرورتی در کار نباشد ، انگیزه تجارت باید نفع هر دو طرف را در بر گیرد . اما مشکل زمانی بروز می کند که تولید کننده گان داخلی در نظر گرفته شوند و به نظر می رسد که کالاهای وارداتی باعث بیکاری و رکود فعالیت  شرکت های داخلی می گردد . در تجارت آزاد عده ای سود می برند و عده ای نیز قربانی آن می شوند .
سیاست تجاری
مقررات و ضوابطی است که دولت بر روی تجارت خارجی خود اعمال می نماید .
ابزارهای سیاست تجاری
تعرفه گمرکی : مالیاتی است که برای واردات و یا صادرات در نظر گرفته می شود . این نوع محدودیت از قبیل تعرفه گمرکی ، حقوق گمرکی ، سود بازارگانی و غیره وضع می گردد .
سهمیه : شرکت صادر کننده ممکن است با محدودیت سهمیه از طرف کشور وارد کننده مواجه گردد . در اینجا دولت خارجی ، واردات گروهی از کالاها را از نظر مقدار در یک دوره زمانی محدود می نماید . هدف از سهمیه بندی صرفه جویی در ارز ، حمایت از صنایع داخلی و کاهش بیکاری است .
تحریم تجاری : مانند سهمیه ممکن است بر روی صادرات و واردات ، بر روی کلیه اقلام تولیدی بدون توجه به مقصد آنها ، روی اقلام خاص به کشورهای خاص ، یا روی همه اقلام به کشورهای خاص اعمال شود .
کنترل ارز : در این روش دلت های خارجی از طریق وضع مقررات ارزی خاص ، مثلا مقدار برابری پول خود با ارزهای دیگر ، تجارت خارجی را کنترل می کنند .
محدودیت های غیر تعرفه ای : یک شرکت ممکن است در بازارهای بین المللی مواجه با محدودیت های غیر تعرفه ای شود . استانداردهای بهداشتی در یک کشور خارجی ، استانداردهای صنعتی ، قوانین بسته بندی ، قوانین نام و نشان و نوشته های روی بسته بندی و سایر قوانین و مشکلاتی که می تواند بر سر راه شرکت ها در یک کشور خارجی ایجاد شود ، جزء محدودیت های غیر تعرفه ای و یا نامرئی محسوب می شوند .
سازمان های تسهیل کننده فعالیت های تجاری
به موازات عوامل محدود کننده صادرات ، نیروها و سازمان هایی نیز هستند که هدف آنها افزایش فعالیت های بازرگانی بین کشورها و یا گروهی از کشورها می باشد .
سه نمونه از سازمان های تسهیل کننده فعالیت های تجاری
سازمان تجارت جهانی (WTO) : موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت
آنکتاد (کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل): در سال ۱۹۶۴ تاسیس و از سازمان های دائمی مجموع عمومی سازمان ملل می باشد که هدف آن ارتقاء توسعه  در کشورهای کمتر توسعه یافته .
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) : در سال ۱۹۶۰ میلادی تشکیل شد که علاوه بر فعالیت های اقتصادی ، کمیته ها و آژانس های OECD اطلاعات  بسیار زیادی در زمینه مسائل اقتصادی ، اجتماعی و مالی در مورد بسیاری از کشورهای جهان جمع آوری ، تحلیل و به چاپ می رسانند . این اطلاعات مورد استفاده کشورهای عضو در جهت تهیه گزارشهای اقتصادی و پیش بینی های لازم قرار می گیرد .
منطق گروه بندی بازارها
یکی از منطق ها صرفه جویی از طریق تولید انبوه است . بالا بردن سطح تولید منجر به کاهش هزینه های یک واحد تولید شده که خود باعث افزایش سود می گردد .
دلایل هزینه کمتر بازاریابی در یک گروه از کشورها
•         حجم بالای محصولاتی که در یک گروه از کشورها فروخته می شد .
•         نزدیکی جغرافیایی کشورها به هم
•         محدودیت های ورود یک کشور معمولا برای یک گروه از کشورها مشابه است .
•         در نظر گرفتن کشورهایی که دارای بازارهای یکسانی می باشند .
عوامل رشد گروه بندی های رسمی بازارهای بین المللی
عوامل اقتصادی : مزیت اصلی یک ائتلاف تجاری بعد اقتصادی آن است . کاهش یا حذف تعرفه و عوامل گمرکی تجارت را بین اعضا افزایش می دهد .علاوه بر آن کشورهای عضو محدودیت های تجاری مشترکی را برای سایر کشورها در نظر می گیرند .
عوامل سیاسی : سیستم سیاسی و ایدئولوژی عامل اصلی است . سیستم سیاسی یک کشور معمولا منعکس کننده آرمانهای آن کشور است . از اینرو بیشتر ائتلاف های تجاری از کشورهایی تشکیل می گردد که آرمان های سیاسی مشابه ای را دارند .
عوامل جغرافیایی : به دلیل سهولت در حمل و نقل ، کشورهایی که مرزهای مشترکی دارند بهتر می توانند در یک گروه بازار قرار گیرند . این کشورها در مورد فرهنگ یکدیگر نیز بیشتر تجربه دارند .
انواع گروه های بازار
مناطق آزاد تجاری : به مجموعه کشورهایی که تعرفه  تجاری را از بین خود برداشته اند .
اتحاد گمرکی : کشورهایی که علاوه بر برداشتن محدودیت های تجاری بین خود ، برای کشورهای غیر عضو تعرفه و یا محدودیت های گمرکی یکسانی را وضع نموده اند .
بازار مشترک : بازار مشترک تمام ویژگی های یک اتحادیه گمرکی را داراست به اضافه اینکه منابع انسانی و سرمایه نیز به سهولت در بین کشورهای عضو جریان می یابد .
اتحادیه اقتصادی : بازار مشترکی است که کلیه سیاست های اقتصادی کشورهای عضو با هم هماهنگ شده باشد .
اتحادیه سیاسی : حد نهایی ادغام کشورها اتحادیه سیاسی است که کشورهای عضو علاوه بر هماهنگ سازی سیاست های اقتصادی ، ائتلاف سیاسی را نیز به وجود آورده باشند .
عمده ترین ائتلاف های بین المللی
موافقت نامه های اروپایی – موافقت نامه های آفریقایی – موافقت نامه های آمریکایی – موافقت نامه های آسیایی
سیستم مالی بین المللی
صندوق بین المللی پول (IMF) – بانک جهانی – گروه هشت
متغییرهای هایی که در اندازه بازار تاثیر می گذارد .
جمعیت – رشد جمعیت – توزیع جمعیت – توزیع درآمد – درآمد سرانه – تولید ناخالص ملی
جمعیت: مردم بازار را تشکیل می دهد ، هر چه قدر جمعیت بیشتر باشد ، بازار بهتر خواهد بود . خرید بسیاری از کالاها با جمعیت رابطه مستقیم دارد .
رشد جمعیت : نرخ بالای رشد جمعیت می تواند مانع توسعه اقتصادی شود و درآمد سرانه را پاین بیاورد  کاهش درآمد مردم برای بسیاری از بازاریابان ، بازار نامساعدی را ایجاد می کند . اما برای برخی از کالاهای همچون دارو ، برخی از مواد غذایی مناسبت است .
توزیع جمعیت : توزیع جمعیت برای بازاریابی از اهمیت خاصی برخوردار است ، چرا که توزیع جمعیت باعث کوچک شدن بازار یک شرکت می شود و از طرف دیگر هر یک از این خرده بازارها بستگی به نوع محصول می تواند ، به عنوان بازار هدف انتخاب شود .
طبقه بندی جمعیت باید براساس نیاز شرکت صورت گیرد . این طبقه بندی می تواند براساس مواردی از قبیل
دین – مذهب – سن – جنسیت – تحصیلات – شغل – اقلیت  عوامل فرهنگی – اجتماعی صورت گیرد .
درآمد :
الف ) توزیع درآمد : میانگینی از درآمدها است و زمانی معنا پیدا می کند که در کشور نزدیک به این میانگین باشد .
ب) درآمد سرانه
پ) تولید ناخالص ملی (GNP)
موارد که برای بازاریابان در خصوص درآمد سرانه اهمیت بسزایی دارد .
•         ممکن است درآمد سرانه قدرت خرید مردم را نشان ندهد
•         قابل مقایسه نبودن درآمد سرانه
•         فروش ممکن است به درآمد سرانه ربطی نداشته باشد .
•         اختلاف فاحش بین درآمد سرانه